Vyrobme si vlastní thaumatrop

Už jste někdy slyšeli pojem thaumatrop? Pravděpodobně ne, ale možná jste se s tímto optickým klamem již setkali. Jedná se o kotouč, na kterém je z obou stran nakreslen obrázek, a jehož rychlým otáčením splynou dva obrazy v jeden.

Vynález thaumatropu se připisuje britskému lékaři J. A. Parisovi, který ho poprvé popsal v roce 1827. Byl populární v 19. století a je označován jako předchůdce animace.

Thaumatrop může mít na každé straně část obrazu a otáčením se obraz zkompletuje, nebo může mít na jedné straně například kočku spící a na druhé kočku ve skoku, čímž evokuje iluzi pohybu. Ještě dále pak zachází phenakistoscope (disk s animacemi za sebou po obvodu kruhu, kde točením vzniká iluze pohybu) či praxinoskop, který by se dal nazvat prvním videoprojektorem a který má po kruhovém obvodu nakreslenou celou sekvenci obrazů a tvoří tak krátký „film“. Phenakistoscope je ovšem na výrobu mnohem těžší (ačkoli milovníci mandal by mohli zbystřit), kdežto thaumatrop zvládne i malé dítě :)

Nejběžnějším motivem se stal pták v kleci, strom s listy a bez listí či rybička v akváriu. Fantazii se ale meze nekladou a jen pamatujte při výrobě na to, že zvolíte-li motiv přesně navazující, je třeba si ho pečlivě naměřit a pokud zvolíte dřevěné kolečko, vybrat pokud možno to nejsouměrnější :)

Varianta otáčení hlavou dolů s připevněným provázkem na bocích

Co budete potřebovat:                

 • papírové kolečko (tvrdý papír, nůžky a kružítko – popřípadě vhodně velké víčko, které obkreslíte na papír)
 • děrovačku
 • provázek
 • fixy/linery Artmagico

Postup: Na papírové kolečko si nakreslíme námi zvolenými motiv. Kolečko obrátíme a otočíme vzhůru nohama a nakreslíme druhou část obrázku. Po stranách nejlépe děrovačkou vytvoříme otvory na provlečení provázku. Do každé ruky vezmeme provázek a roztočíme.

Pozn. č. 1: jestli se ptáte, proč mám kolečka dvě, tak bych ráda řekla, že pro názornost, nicméně jsem samozřejmě ptáčka při prvním pokusu neobrátila vzhůru nohama :)

Pozn. č. 2: motiv ptáčka uvězněného v kleci se mi nelíbil do té doby, dokud jsem nezjistila, že ho Johnny Depp použil ve filmu Sleepy Hollow a toto je tedy napodobenina :)

Pozn. č. 3: Pokud tápete, jak rychle na klec, doporučuji zase použít obtáhnutí části víčka s vhodným obvodem (použito cca 8 cm) :)

 

Varianta otáčení do strany se špejlí (asi nejlepší pro menší děti)

Co budete potřebovat:                

 • Dvě stejná papírová kolečka (tvrdý papír, nůžky a kružítko – popřípadě vhodně velké víčko, které obkreslíte na papír)
 • Špejli
 • Lepidlo
 • Fixy/linery Artmagico

Postup: Na obě kolečka namalujte vybraný motiv. Zde se nemusí obracet hlavou dolů. Potřete jedno kolečko lepidlem, přiložte špejli a přilepte druhé kolečko.

Variace na iluzi pohybu, při otáčení lépe pomaleji, protože zde nám nejde o to, abychom viděli obě vize najednou, ale chvíli po sobě.

 

Varianta otáčení do strany s dřevěným kolečkem

Co budete potřebovat:                

 • Dřevěné kolečko (například z e-shopu malovaný kamínek)
 • Vrtačku
 • Provázek
 • Fixy/linery Artmagico

Postup: Na jednu stranu kolečka namalujte vybraný motiv, otočte a na druhou stranu obrázek dotvořte. V horní části, kde chcete, aby byl obrázek uchycen vyvrtejte díru a provlékněte provázek.

Pozn. č. 1: Já jsem chtěla mít obrázek na zavěšení jako interiérovou dekoraci, dokážu si ho ovšem představit i jako exteriérovou dekoraci do zahrady, doporučuji však ošetřit lakem.

Pozn. č. 2: Pro lepší a jednodušší točení je asi lepší vyvrtat i dírku i dole, ale nemám vyzkoušeno :-)

Veronika Slavíková_1