Vyrobme si vlastní thaumatrop

Už jste někdy slyšeli pojem thaumatrop? Pravděpodobně ne, ale možná jste se s tímto optickým klamem již setkali. Jedná se o kotouč, na kterém je z obou stran nakreslen obrázek, a jehož rychlým otáčením splynou dva obrazy v jeden.

Vynález thaumatropu se připisuje britskému lékaři J. A. Parisovi, který ho poprvé popsal v roce 1827. Byl populární v 19. století a je označován jako předchůdce animace.

Thaumatrop může mít na každé straně část obrazu a otáčením se obraz zkompletuje, nebo může mít na jedné straně například kočku spící a na druhé kočku ve skoku, čímž evokuje iluzi pohybu. Ještě dále pak zachází phenakistoscope (disk s animacemi za sebou po obvodu kruhu, kde točením vzniká iluze pohybu) či praxinoskop, který by se dal nazvat prvním videoprojektorem a který má po kruhovém obvodu nakreslenou celou sekvenci obrazů a tvoří tak krátký „film“. Phenakistoscope je ovšem na výrobu mnohem těžší (ačkoli milovníci mandal by mohli zbystřit), kdežto thaumatrop zvládne i malé dítě :)

Nejběžnějším motivem se stal pták v kleci, strom s listy a bez listí či rybička v akváriu. Fantazii se ale meze nekladou a jen pamatujte při výrobě na to, že zvolíte-li motiv přesně navazující, je třeba si ho pečlivě naměřit a pokud zvolíte dřevěné kolečko, vybrat pokud možno to nejsouměrnější :)

Varianta otáčení hlavou dolů s připevněným provázkem na bocích

Co budete potřebovat:                

 • papírové kolečko (tvrdý papír, nůžky a kružítko – popřípadě vhodně velké víčko, které obkreslíte na papír)
 • děrovačku
 • provázek
 • fixy/linery Artmagico

Postup: Na papírové kolečko si nakreslíme námi zvolenými motiv. Kolečko obrátíme a otočíme vzhůru nohama a nakreslíme druhou část obrázku. Po stranách nejlépe děrovačkou vytvoříme otvory na provlečení provázku. Do každé ruky vezmeme provázek a roztočíme.

Pozn. č. 1: jestli se ptáte, proč mám kolečka dvě, tak bych ráda řekla, že pro názornost, nicméně jsem samozřejmě ptáčka při prvním pokusu neobrátila vzhůru nohama :)

Pozn. č. 2: motiv ptáčka uvězněného v kleci se mi nelíbil do té doby, dokud jsem nezjistila, že ho Johnny Depp použil ve filmu Sleepy Hollow a toto je tedy napodobenina :)

Pozn. č. 3: Pokud tápete, jak rychle na klec, doporučuji zase použít obtáhnutí části víčka s vhodným obvodem (použito cca 8 cm) :)

 

Varianta otáčení do strany se špejlí (asi nejlepší pro menší děti)

Co budete potřebovat:                

 • Dvě stejná papírová kolečka (tvrdý papír, nůžky a kružítko – popřípadě vhodně velké víčko, které obkreslíte na papír)
 • Špejli
 • Lepidlo
 • Fixy/linery Artmagico

Postup: Na obě kolečka namalujte vybraný motiv. Zde se nemusí obracet hlavou dolů. Potřete jedno kolečko lepidlem, přiložte špejli a přilepte druhé kolečko.

Variace na iluzi pohybu, při otáčení lépe pomaleji, protože zde nám nejde o to, abychom viděli obě vize najednou, ale chvíli po sobě.

 

Varianta otáčení do strany s dřevěným kolečkem

Co budete potřebovat:                

 • Dřevěné kolečko (například z e-shopu malovaný kamínek)
 • Vrtačku
 • Provázek
 • Fixy/linery Artmagico

Postup: Na jednu stranu kolečka namalujte vybraný motiv, otočte a na druhou stranu obrázek dotvořte. V horní části, kde chcete, aby byl obrázek uchycen vyvrtejte díru a provlékněte provázek.

Pozn. č. 1: Já jsem chtěla mít obrázek na zavěšení jako interiérovou dekoraci, dokážu si ho ovšem představit i jako exteriérovou dekoraci do zahrady, doporučuji však ošetřit lakem.

Pozn. č. 2: Pro lepší a jednodušší točení je asi lepší vyvrtat i dírku i dole, ale nemám vyzkoušeno :-)

Veronika Slavíková_1

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení