Jak se starat o akrylové fixy

Akrylové fixy mají spoustu výhod, od jejich krycích vlastností až po možnost použít je v podstatě na všechny povrchy, aniž by se malby časem smyly nebo jinak poškodily. Na rozdíl od obyčejných fix je však potřeba se o tyto akrylové starat. Jak se o akrylové fixy starat a jak akrylové fixy čistit se dozvíte v tomto článku

Jak čistit hroty?

I když se Vám s fixou píše dobře a máte pocit, že její údržba není nutná, je potřeba hroty jednou za čas pročistit ve vodě. Vyhnete se tím budoucím potížím s jejich zanesením – při pravidelném proplachování Vám barva z fixy poteče krásně plynule. Předejdete tak například situaci, kdy fixa začne při kreslení vynechávat, nebo dokonce přestane psát úplně. 

Hroty čistíme tak, že je z fixy vyjmeme, vložíme do misky s čistou, teplou vodou, nějakou dobu je tam necháme a následně ještě propláchneme pod vodou tekoucí. Po dokonalém zaschnutí je vsuneme zpět do fixy.

Jak rozepsat fixu, která „stávkuje“?

Fixy mohou přestat psát z několika důvodů:

  • Málo barvy v hrotu – protřepejte a napumpujte

  • Zaschlý hrot – vyčistěte ho dle návodu výše

  • Zaschlá barva uvnitř fixy – celý popisovač vložte do hrnku s teplou vodou. Je možné, že se pigment uvnitř rozpustí a fixa tak bude použitelná i nadále.